300 Lakes Rally 2016

15. September 2016 19:12:28

«Если вам хочется вертолётов, девушек на старте и толпы зрителей – то вам на «300 озёр».....

Ja Jums gribas helikopterus, skaistas meitenes startā ( un ne tikai) un skatītāju pūļus –tad Jums jādodas uz „300 Ezeru” ralliju Lietuvas pilsētiņas Zarasi (Zarasai) apkaimē....

Tā arī izlēmām. Piektdienas pusdienlaikā rāmā tempā sākam airēt uz daudzo ezeru pusi. Ceļš kā jau ceļš.....asfalts ar bedrēm un neskaitāmas pieturas pie satiksmi regulējošiem  luksoforiem ceļu remontu vietās. Izvēlējamais īsāko, bet ilgāko maršrutu caur Skaistkalni.

Izrādās, ka Lietuvā foršie ceļi nerodas tāpat vien, arī tur ceļus remontē.  

Drusku vairāk par trīs stundām un esam galapunktā. Servisa parks izvietots pilsētas centrā. Starta estakāde turpat skvērā, tur pat arī solītās meitenes. Helikoptera nav! Rallija centrs blakus, lielā dzeltenā ēkā. Kustība notiek visur. Cits cep un vāra, cits skrūvē riteņus, cits pozē un vēl kāds fotogrāfē.

 Un tad neliels ups... Kur saņemt Medija komplektus? Izrādās, tā maģiskā vieta atrodas vecajā pasta ēkā, otrajā stāvā, ieeja no sētas puses. Paldies visiem ceļrāžiem. Īss korekts dialogs un mēs, bruņoti ar visu vajadzīgo esam jau skvērā.

Ir jau vēla pēcpusdiena un možas nopietnas izsalkuma sajūtas. Latviski runājošie visi norāda vienā virzienā – MONOPOLIS. Šī, protams, nav kafejnīcas reklāma. Ēst gribētāju daudz, tādēļ izvēlamies iespējami ātrāko ēdienu, ralliju mūsu dēļ neaizkavēs.

Izvēle krita uz Cepelīniem. Pirms tam nav bijusi iespēja tos pagaršot. Pirmā tikšanās nebija nepatīkama, īsti izbaudīt gan nebija laikā, bet gan jau citu reizi. Lieku piecas zvaigznes.

Tālāk rallijs. Dodamies uz SS1. Vairāku līkumu sērija, lieli ātrumi, lieli putekļi. Pasākums, tikko sācies un zaudēt var vairāk, nekā vinnēt. Protams, visi to nezina. Līdz mums tiek arī VDR autobūves šedevri un nemaz tik lēni nebrauc. Mani pārsteidz tas, ka rezultātu tabelē tie nemaz nav pēdējie.

No meža un krūmiem pārceļamies uz pilsētu –Visagina (Visaginas). Četru kilometru ātrumposms pilsētā ar tramplīnu stadionā. Skatītāju daudz, tiek teiktas uzrunas un runas. Runātāji sveic viesus un vēl veiksmi sportistiem. Uz tramplīna lec visi. Savādāk jau laikam nedrīkst. Izpildījumi gan atšķiras, heriogrāfs katram savs. Bez liekiem ekscesiem. Zālīte gan vietām izbraukta, un puķes nomīdītas, bet tas pieder pie lietas. žēl, ka pasākums ievelkas tumsā. Vai sportisti ar lielākiem starta numuriem nav pelnījuši braukt pa dienas gaismu?

Pirmās dienas sportiskā daļa beigusies un dodamies ceļā.

Netālu atrodas Ignalinas AES un dodamies to apskatīt. Ir jau tumšs bildēs nesanāks, bet gribas apskatīt to monstru. Pirms tam redzēts tikai fotogrāfijās.

Galapunktu atrodam bez problēmām, visur norādes un uzraksti.

Kādus divsimt metrus no mērķa mūs apstādina formā tērpts likuma sargs un veic garu uzrunu lietuviešu valodā, viss saturs netika saprasts. Pēc kāda brīža sekoja frāzes saprotamā valodā un dokumentu kontrole ....

Vēl piecas minūtēs un likumsargs mums novēlēja patīkamu vakaru, bet piekodināja, ka fotografēt nedrīkst. Mums tādu mērķu arī nebija.

AES ir milzīgs, bildēs to nevar novērtēt, tas ir jāredz.

Pārbaudīti un laimīgi dodamies tālāk. Vēl jāapskata nākošas dienas SS un kādā skaistā meža ielokā, ezera krastā jāuzbūvē māja, kuru sauc par telti. Gulēt jau arī drusku vajag.

Pāris stundas paiet traucoties no vienas vietas uz otru. Vietās, kur var piebraukt nav ko redzēt, bet skaistās vietās nevar piebraukt, vai nevar aizbraukt un jāgaida līdz posma beigām. :(

Izvēle krīt uz SS6 un pēc tam sekojošiem SS7-SS9.

Ezeru gan neatrodam, tāpēc telti būvējam lauka vidū, apmēram divus kilometrus no vietas, kur viss notiks pēc dažām stundām, jo datums jau ir paspējis nomainīties.

Guļam līdz pirmajām vārnām, steigties īpaši nav kur, jo SS6 sākās tikai 11:00. Visu paspējam laikā, nekas nav nokavēts. Notikuma vieta šauru meža ceļu krustojums, pagrieziens pa labi, kādam pierakstīts L3. Bet pirms tā neliels pauguriņš, kurš pie liela ātrums izaug Elbrusa lielumā, laikam retam bija pierakstīts. Retais pēc pauguriņa veic ideālu manevru pa labi. Visi cenšas variēt. Kāds vispār cenšas pagriezienu ignorēt un brauc taisni. Trases drošības personāls uz ceļa pretī pagriezienam vairs lepni nestāv, jo nav droši.

Ir skaitītāji, kuri veic statistikas uzskati, nospiedošs vairākums nevar trāpīt līkumā uz pirmo reizi.

Tālāk seko ss7-ss9, šaurs asfalta ceļš ar platām nomalēm. Līdz izraudzītajai vietai jāmēro kāds kilometrs ar kājām, vērtīga pastaiga svaigā gaisā. Sasniedzot mērķi, redzams, ka vieta jau aizņemta....divas sporta automašīnas jau finišējušas, neredzot finiša karogu un pjedestālu. Sportistiem nekas nekait, bet dzelži jau nerunā ...

Skaista līkumu sērija ar kalniem un lejām, lieli ātrumi un arī putekļi. Trajektorija katram sava. Neviens jau nav ideāls. Visi brauc garām, neviens neapstājas. Reizēm gan sirds iepukstas straujāk.

Plānā nākošais SS, ar numuru 10. Skatītāju daudz, kājām nākas soļot kādus divus kilometrus turp un pēc tam atpakaļ. Par kartību uz piebraucamā ceļa rūpējas Policija.

Vieta gan nav ar īpaši labu auru, pirms dažiem gadiem skatītāji atradās vietā, kur tie nedrīkstēja atrasties. Viens skatītājs tika pavizināts uz motora pārsega.

Šoreiz viss ir OK. Neviens neatrodas tur, kur nedrīkst. Par drošību ir padomāts. Neviens skatītājs arī īpaši necenšas izaicināt likteni.

Šeit ir viss iepriekš pieminētais. Helikopters, skaistas meitenes un daudz, daudz skatītāju. Lecošas mašīnas, kaucošas riepas, gumijas smaka un reizēm putekļi. Emocijas neaprakstāmas.

Pasākuma izskaņā, odziņa. Ātrumposms uz salas. Divus kilometrus garš ātrumposms, ovāls. Varētu teikt, paralēlās sacensības. Vienlaikus startē divas sportistu ekipāžas, katra savā ovāla pusē. Starts notiek apgrieztā secībā, pirmās startē lēnākās ekipāžas, tādēļ drusku jāpagaida, kamēr notiek pārkārtošanās.

Šis laikam ir vienīgais gadījums, kad lēnākās mašīnas brauc pa gaismu un ātrākās jau pa tumsu.

Skatītāji rātni sēž tribīnēs un apkārt nevazājas, dzer alu un skaļi atbalsta braucējus. Skaļas ovācijas tiek katrai ekipāžai, jo katra ekipāža ir īpaša.

Sacensību norise tiek attēlota lielā ekrānā. Mašīnas, braucēji, laiki.... nekas netiek slēpts.

Pēc finiša tūlīt pjedestāls...

Un ceļš mājup, pa ceļam pasta ēkas sētā atdota veste-apmaiņā pret laba ceļa vēlējumu.

Uz tikšanos pēc gada!

 

PS. Ir tik dīvaini, ka Policists pie cilvēka vēršas ar vārdiem – vai Jūs nebūtu tik laipns......

Pavēles forma izpaliek.

Šī nebija pirmā reize.

 

Bildes šeit.